witch girls.jpg

Hozzávalók: Egy egész, 1,5 -2 kg súlyú , nyúzott, fiatal nyúl , 20 dkg gersli, fél fej /1kg/ fejes káposzta, az íz kedvéért 20-25 dkg savanyú káposzta, 1 nagy fej vöröshagyma ,  egész fekete bors, babérlevél, 3 közepes gerezd fokhagyma egészben, borsikafű , legjobb frissen /két ág/, sűrített paradicsom  ízlés szerint, 3-5 dkg kenyérszalonna kockákra vágva, só. 

Végy egy megnyúzott házinyulat. Alaposan mosd meg, legalább kétszer öblítsd. A nyúl feldolgozása előtt áztass be 20 dkg gerslit enyhén sós vízben. A nyúlról válaszd le a hátsó combokat, a medencét, az elülső combokat /lapockát/. A gerincről feszítsd le a bordákat, úgy, hogy a gerincet a vágódeszkára fekteted.A nyúlgerincet is több , tetszés szerinti méretű darabra vágjuk.Minden része aranyat ér , még a bordák is :) . Egy nagyobb méretű lábasban pirítsuk meg a szalonnakockákat, majd amikor annak zsírja már teljesen kisült, a szalonna pörcöt vegyük ki, majd a szalonna zsírba helyezzük el a feldarabolt nyúl részeit. A nyúlhúst jól pirítsuk meg a zsiradékban, majd fordítsuk meg , és néhány perc pirítás után adjuk hozzá a karikára vágott vöröshagymát. Óvatosan kevergessük, hogy a hagyma le ne égjen.A három gerezd fokhagymát késlappal megtörjük, majd a hús mellé helyezzük. Az enyhén elősózott , és a levétől már megszabadított vékonyra reszelt fejes káposztát a húsra tesszük, és hozzáadjuk a két-három babérlevelet,az egész borsot, és annyi vízzel öntjük fel, ami bőven ellepi, de azért az alapanyagok még nem úszkálnak benne! Lassú tűzön , fedél alatt , nagyon óvatosan addig főzzük , amíg a káposzta már majdnem puha , akkor hozzáadjuk a leöblített, kisebb mennyiségű savanyú káposztát, és az előre beáztatott, majd lecsorgatott gerslit. Ezt követően szépen a rotyogó boszorkányos káposztánkba helyezzük a borsikafű ágacskákat, és hozzáadjuk a sűrített paradicsomot. Az étel , ahogy a gersli dagad , egyre sűrűbbé válik, és ha jól találtuk el az arányokat , a sűrű étel a forrás miatt bugyogni kezd ,pont úgy, mint a boszorkányok  titokzatos főzetei az inkvizítorok által oly sokszor megénekelt üstjeikben. Fontos: A kóstolás , ha szükséges, akkor az azt követő korrigálás, és a friss tálalás , ugyanis egytálételként a gersli bizony tovább dagad a főzés időtartamánál. Ezért figyelni kell arra , hogy amikor ételünket elkészítvén , azt levesszük a tűzről, tartalmazzon azért annyi sűrű levet , hogy a gersli folyadékfelvételét is leszámolva , azért még maradjon. :) Tálaláskor ha az asztali igény és a családi tradíció kiköveteli magának, akkor a kezdetkor lepirított szalonnapörccel megszórhatjuk a tányéron gőzölgő boszorkányos nyuszit. 

                                                        Jó étvágyat hozzá! 

A recept tizenkét éve elhunyt Édesapám hagyatéka! :(

Nos  miután a bejegyzést megelőző rutin böngészés során megtudtam , hogy Oláh Gergőéknél hogy készül a csacsifül , kissé megtört önbizalommal ugyan , de újra jelentkezem. 

Az átlag magyar ember számára , a koriander nem több , mint az a barnás , érdekes bogyó , ami a savanyú uborka tört levében úszkál. Pedig ki hitte volna, bizony sokkal több ennél. Olyannyira , hogy a koriandert gyűlölők külön virtuális klubot is alapítottak , hogy megosszák egymással szörnyűbbnél szörnyűbb korianderrel kapcsolatos élményeiket.

Az Ókori Egyiptomban már termesztették, és később az egész földközi tenger vidékén elterjedt. A mediterrán konyha egyik nagyon fontos tényezője , ugyanakkor a legnagyobb hatást mégis a Latin-amerikai konyhára gyakorolta. A brazil és mexikói konyhákban népszerű a sertés és marhasülteknél, általában  a növény friss levélzetét felhasználva növelik a hozzáadott értéket. coriander-benefits2.jpg

Fontos tudni, hogy míg a koriander mag is meglehetősen intenzív ízvilággal bír , addig a levélzetet tulajdonképpen ez, négyzetre emelve! Mai receptünk sem megy el a Michelin-csillag hajhász magyar önmegtagadás felé, egyszerű, finom,és nem utolsó sorban olcsó kaját varrunk ma a nyakatokba, két olyan növény házasításából , amelyek összegondolása is szentségtörés, persze csak első hallásra ,vagy olvasatra. 

hozzávalók 4 személyre: Két közepes szál póréhagyma, 8-10 szem koriandermag, vagy két szál fejlettebb koriander levélzet, só , fehér bors, egy ici-pici fehérbor, 2- 2,5 dl főzőtejszín,étkezési keményítő vagy liszt,étolaj/nem árt,ha olíva,/ só.

A póréhagymát megtisztítjuk , megmossuk , és fél centi széles karikákra vágjuk!  Kevés olajon kevergetjük, sóval, fehér borssal ízesítjük.Mialatt a hagyma  a hő és a só hatására veszít a rugalmasságából, /ez 10-12 perc alatt bekövetkezik/ a koriander magokat konyhakésünk pengéjének lapjával , konyharuha alatt megtörjük, ha pedig koriander zöldet használunk, akkor azt nem túl finomra aprítjuk. A megfelelő állagú hagymához ,az ízlés szerinti mennyiségű fehérbort hozzálöttyintjük , majd frigyre léptetjük a koriandert a megpuhított hagymánkkal,és óvatosan összekeverjük. Keverőtálban a főzőtejszínt egy kevés sóval , és egy lapos evőkanál keményítővel egy habverő segítségével összekeverjük, majd a hagymánkhoz keverjük, és a besűrűsödés után , melegen tálaljuk /aki sűrítésre keményítőt használ , az nyilván tudja , hogy a keményítő az újramelegítés során elveszti sűrítő képességét , az étel pedig visszalazul , ezért fontos a friss tálalás/ ! 

Frissen sült húsok, és hal mellé is finom,köretként pedig rizst javasolnék ,de ízlés szerint mindenki azzal fogyasztja , amivel csak akarja :) ! 

süti beállítások módosítása